Stavba solárního systému
..: WWW statistika :..
Celkový Počet:30506
Tento měsíc:485
Dnes:10

Funkčnost solárního kolektoru

Červen 2014

Celodenní ohřívání vody při vnější teplotě 34°C, večer má voda z bojleru teplotu 53°C. Kolektory jsou na stěně chaty natočené na JZ takže slunce na ně začne svítit až ve 12hodin a samotížka se rozeběhne (vytlačí chladnou vodu z trubek) až asi ve 13hodin. Bohužel mám dost dlouhé vedení trubek, od kolektorů do bojleru to je asi 10metrů, což způsobuje nějaké ztráty a zdlouhavý rozeběh samotížky. Nicméně i tak se za jeden den bojler natopí tak, že večer z této vody vykoupeme naše mimčo ve vaničce a s manželkou se osprchujeme. Pokud druhý den slunce nesvítí tak i tak zůstane dost vody na celý den a to i na večerní mytí, ale už je to tak na hraně. Mám v plánu bojler ještě více zateplit (zateplení asi není nic moc), pak bude voda dost teplá i na druhý den na večer.

Jaro 2014

Při montáži kolektorů na stěnu jsem měl původně v plánu změřit účinnost. Vzal jsem přenosnou lednici a naplnil ji vodou, hadice připojil na kolektor a do okruhu připojil malé fontánové čerpadlo. Chtěl jsem nechat nějaký čas ohřívat vodu a podle rozdílů teplot, času a podle množství vody v okruhu vypočítat výkon. Potom z nějaké blízké meteostanice na internetu zjistit solární výkon. A podle podílu těchto hodnot vypočítat účinnost. Když jsem měl všechno připravené a začal měřit, tak jak na potvoru zašlo slunce za mrak a až do večera nevylezlo. Takže další pokus o zjištění účinnosti bude na podzim až budu kolektor demontovat na zimu.

PS: Na fotce je ještě verze kolektoru který má trubku s přívodem vody uvnitř kolektoru. Tuto trubku jsem musel nakonec vést vnějškem, jelikož pokud byla uvnitř tak špatně fungovala samotížka (měla tendenci se rozebíhat opačně).