Stavba solárního systému
..: WWW statistika :..
Celkový Počet:30508
Tento měsíc:487
Dnes:12

Stavba solárního kolektoru

Jako základ je použita OSB deska. Jelikož ji prodávají v šířce 675mm, tak jsem musel přes pero a drážku spojit dvě desky, abych se dostal na šířku 90cm. Na fotce je také vidět trubka PEX-AL-PEX, které je na jeden kolektor potřeba asi 11m. Trubka bude překryta teplonosným plechem. Je to plech ve kterém je udělána drážka. Lze si vyrobit jednoduchý lis a tento plech si vyrábět sám, ale našel jsem jeden obchod kde ho prodávají za 52,-/m, takže jsem si ho objednal. Na konstrukci rámu je použit UW profil 100mm.

Na desku OSB je připevněn vruty plech o tloušce 0,55mm.

Při pokládání teplonosného plechu na PEX-AL-PEX jsem prostor mezi plechem a trubkou vyplnil sanitárním silikonem. Tím se zlepšil přenos tepla mezi plechem a trubkou. Při ohýbání PEX-AL-PEX je třeba si dát pozor na to aby nedošlo k zlomení trubky. Já jsem použil trubku o průměru 16mm tam by se měl dělat ohyb do průměru asi 15cm.

Zde už je vidět celý had. Had je dělaný tak aby byl stále ve spádu a případná vzduchová bublina mohla volně vyjít ven.

Plechy kolektoru jsem nastříkal klasickým černým matným sprejem. Sice by šlo použít speciální barvu (k tomuto účelu určenou), ale tu bych musel někde objednat, byla by dražší a musel bych platit ještě poštovné.

Rám jsem naohýbal z UW profilu. Mezi rám a OSB desku jsem zasunul izolaci XPS SynhtosPrime.

Izolaci jsem zasunul i dovnitř rámu (mezi rám a OSB desku). Celý rám jsem nastříkal černou matnou barvou. Okraj rámu jsem polepil izolační páskou, která se používá na rámy pro sádrokartony. Na tuto pásku přijde polykarbonát.

Jelikož polykarbonát se v teple protahuje, což způsobuje prohýbání desky do kolektoru, přimontoval jsem do středu kolektoru dřevěnou výztuhu.

Polykarbonát je přišroubován přes podložky vruty přímo do UW profilu. Komůrky jsou vedeny seshora dolů, aby případná kondenzovaná voda mohla vysychat. Desku jsem si nechal nařezat přesně na rozměr a rovnou i zaslepit komůrky lištou.

A zde už jsou výsledné dva kolektory, přimontované k boku chaty. PEX-AL-PEX jsou izolované mirelonem a napojeny na PPR trubky vedené pod omitkou.