Stavba solárního systému
..: WWW statistika :..
Celkový Počet:30505
Tento měsíc:484
Dnes:9

Napojení na bojler

Na větvi směrem do kolektoru je vložena gravitační zpětná klapka, ta zajišťuje aby se cirkulace vody nemohla rozeběhnout opačně. K tomu docházelo ve fázi rozeběhu samotížky kdy se z bojleru začala vytlačovat voda teplejší než která byla ještě v trubkách. Tak paradoxně ve větvi do kolektoru byla teplejší voda než ve větvi z kolektoru. Jakmile se do celé větve směrem z kolektoru do bojleru dostala teplá voda, tak cirkulace už začala fungovat správně. Zpětná klapka má zajistit aby nedošlo k rozběhu cirkulace v opačném směru. Zpětná klapka je gravitační, jelikož klasická pružinová klade vodě příliš velký odpor.

Zde je vidět napojení PPR trubek na bojler. Nahoře je odbočka do expanzní nádoby. Expanzní nádoba je plastová nádoba do které je zespoda připevněna hadice. Nádoba má šroubovací uzávěr ve kterém je drobná díra, Hladina v nádobě se volně pohybuje nahoru a dolu podle toho jak se voda podle teploty v řádu roztahuje. Na zpětné větvi je sice hadice ale tu v budoucnu nahradím také PPR trubkou. Původně místo hadice zde bylo malé čerpadlo řízené rozdílovým teplotním čidlem, ale po několika pokusech jsem se zase vrátil k samotížce.

Sada tří teploměrů slouží ke kontrole funkčnosti soustavy. Horní teploměr měří teplotu vodu přicházející z kolektoru do bojleru. Prostřední teploměr měří teplotu vody v bojleru (provrtal jsem vnější plášť bojleru a zasunul do díry čidlo). Spodní teploměr ukazuje teplotu vody která se vrací do kolektoru. Takže v tomto případě z kolektoru přichází voda o teplotě 58.6 °C vrací se voda o teplotě 31.1 °C a teplota vody ve dvou třetinách bojleru je 30.8 °C.

Do jednomu z koletorů jsem prostrčil teploměr abych měl přehled o teplotě vzduchu uvnitř.